Związek zawodowy to organizacja zrzeszająca pracowników danej instytucji lub branży. Istnieje dobrowolnie – to znaczy, że o jej stworzeniu decydują zatrudnieni. Żaden pracodawca – ani państwowy, ani prywatny – nie jest zobligowany do powołania w firmie organizacji związkowej, jednak jeśli taka powstanie, musi pozwolić jej działać. Ogólnie mówiąc, związki zawodowe w zakładzie pracy istnieją po to, by reprezentować pracowników, stać na straży ich praw oraz interesów zawodowych i socjalnych, a także by negocjować w ich imieniu ogólnie pojęte lepsze warunki pracy. Istnienie związków zawodowych w Polsce umocowane jest prawnie. Mówią o nich art. 12 i 59 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, a szczegółowe ustalenia opisane są w Ustawie z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Już samo to, że istnieje taki akt prawny, pokazuje, że wolne związki zawodowe pełnią w naszym kraju wyjątkową rolę i mają szczególne możliwości.
Związki zawodowe w Polsce mają szereg uprawnień wynikających z wymienionej wcześniej ustawy. Z tego powodu też mogą dużo więcej niż przeciętny pracownik, mają też większą siłę nacisku. Jakie konkretnie możliwości działania mają związki zawodowe w Polsce i na co mogą wpływać?
Może się wydawać, że skoro w Twojej firmie istnieje związek zawodowy, a jego rolą jest działanie w interesie zatrudnionych, to nie ma potrzeby dołączania do jego członków. Ostatecznie i bez Ciebie organizacja będzie działać dla wspólnego dobra. To prawda, ale mimo wszystko warto włączyć się w jej prace. Skutecznie działający związek zawodowy to dla pracowników duże wsparcie, ale zadań do wykonania jest sporo i każda para rąk się przyda.
Z artykułu 3 ust. 1 Ustawy o związkach zawodowych wynika, że pracodawca nie może zwolnić pracownika z powodu jego przynależności do istniejącego już związku zawodowego (zgodnie z zasadą równego traktowania) chyba, że pracodawca udowodni, że kierował się obiektywnymi powodami.
Podstawowym zadaniem związku zawodowego jest reprezentowanie i obrona praw pracowników oraz ich interesów zawodowych i socjalnych. Co do zasady związek zawodowy reprezentuje interesy pracowników, którzy są jego członkami.
Mogą one posłużyć jako argument, by np. negocjować z pracodawcą lepsze warunki pracy czy podwyżki. Mogą działać na rzecz zmian – związki zawodowe mogą postulować zmiany w obrębie działania firmy. Ich szczególnym uprawnieniem jest możliwość wejścia w spór zbiorowy, czyli zorganizowanie strajku.
Warunki wynagradzania za pracę ustala pracodawca. Jeżeli u danego pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia z nią treść regulaminu wynagradzania oraz ewentualne zmiany regulaminu wynagradzania (art. 772 §4 Kodeksu pracy). Pracodawca ma również obowiązek konsultować się ze związkiem zawodowym w sprawie zwolnień dyscyplinarnych, wypowiedzeń umowy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony oraz zamiaru wypowiedzenia warunków pracy lub płacy na mniej korzystne. To samo dotyczy zwolnień grupowych.
Na zasadach ustalonych odrębnymi przepisami związkom zawodowym przysługuje prawo prowadzenia rokowań zbiorowych oraz zawierania układów zbiorowych pracy, a także innych porozumień przewidzianych przepisami prawa pracy.